Aktivitetsløype på Sula
2ID har laget aktivitetsløype på Sulafjellet
2ID ved Ålesund VGS har sammen med geografilærer Jan Helge Torp laget ei aktivitetsløype ved bunnen av Sulafjellet. Løypa skal lære elever i ungdom– og videregående skole viktig informasjon om naturen vår og hvordan alt er oppbygd. Løypa er lagt opp både som en morsom aktivitet og lærerik opplevelse.
Etter sommeren tok 2. klasse idrett ved Ålesund VGS på seg et prosjekt i geografi; det gikk ut på å lage ei aktivitetsløype som skulle på en litt med oppfinnsom og artig måte, lære elever ved ungdom – og videregående om naturen vår. Når vi sier naturen vår, mener vi både som den er i dag, og hvordan den var før; langt tilbake i tid.
Før prosjektet begynte, var alle i klassen spente på hva vi hadde i vente. Vi ble delt inn i grupper på 3-4 stk og fikk informasjon med Jan. Jan sa blant annet at vi skulle ut på Sula når vi hadde laget ferdig alle forberedelsene for og få en oversikt over hvor vi kunne sette postene, og for å ta bilder. Denne utflukten så vi frem til alle sammen.
Vi satt opp opplegget både i en mappe og som en powerpoint fremvisning. Mappen skulle inneholde alle spørsmålene og svarene, sammen med alle praktiske opplysninger som; hvordan man kommer seg til og fra Sula osv… Alt dette sammen med all generell info (kart, informasjon osv) om selve løypa. Mappa skulle være klar før turen til Sula.
Når utfluktsdagen endelig kom, var de fleste av oss forberedt og klar for å gjøre siste ”finish” på prosjektet. Vi tok hurtigbåten over til Langevåg, før vi gikk fra ferjeleiet og opp til enden av Sulafjellet, der løypa skulle begynne. Her delte vi oss opp i gruppene og gikk forskjellige veier, så vi slapp å gå i kø på postene. Vår gruppe begynte på Æhammeren.
Herfra begynte det harde arbeidet med å samle bilder og materiale til alle spørsmålene. Vi gikk rundt hele løypa, lagde ferdig spørsmål og tok bilder.
Vi satt opp spørsmålene våre med et praktisk og et teoretisk spørsmål, der man både kan ta i bruk hjernen og kroppen. Vi håper i nærmeste fremtid på å få testet denne aktivitetsløypa på noen villige 10. klassinger eller videregående elever. Derfor om du som leser dette er interessert i noe sånt for din klasse, ta kontakt med klasse 2ID ved Ålesund Videregående Skole (Latinskolen) - tlf. 70 16 05 00.
Etter utflukten vår til Sula, var det tid for framvisning av hele prosjektet for resten av klassen og geografilærer Jan Torp. Her viste vi frem både mappa og powerpoint presentasjonen. Alle gruppene la frem alt de hadde laget til, og det var mange forskjellige og veldig bra aktivitetsløyper. Noen hadde mer bilder, mens noen hadde mer tekst.
Det blir spennende og se om vi i løpet av skoleåret får prøvd ut aktivitetsløypene våre. Vi håper noen tar kontakt og vil være ”prøvekaniner” for dette er noe vi tror vil ha stor suksess blant elever både fra ungdomsskolene og videregående skoler.
(Skrevet av Renate Olsen 2ID)